Edd magad szépre! – A leghatásosabb ételek listája

Azt mondják, a szépségért meg kell szenvedni. Ebben van is igazság, szerencsére azonban nagyon sok olyan dolgot is tehetsz annak érdekében, hogy ragyogj, ami élvezetes – például ehetsz.

Thinkstock

Étcsokoládé

csokoládé hizlal és pattanásokat okoz – ezt a legtöbben tudják, azt viszont már kevesebben, hogy a csokoládénak jótékony hatásai vannak. A magas kakaótartalmú fekete csokoládé például egészséges, és egyben szépít is. Az étcsokoládé ugyanis tele van fehérjével és vassal, melynek köszönhetően javítja a szervezet oxigénellátását. Magas antioxidáns-tartalmának köszönhetően védi a sejteket, lassítja az öregedési folyamatokat, és nehezíti a méreganyagok felszívódását a szervezetben.

A Life.hu tippje:

Bár a fekete csokoládéban nyolcszor annyi antioxidáns van, mint a földieperben, együtt azonban nagyon jó párost alkotnak. Igazi szépítő ínyencséget varázsolhatsz, ha a nagy szemű epreket félig olvasztott étcsokoládéba mártod.

Mandula

A mandula, mint az olajos magvak általában, valódi tápanyagbomba. A mandulában különféle vitaminok találhatóak, valamint rengeteg vas és fehérje, de telítetlen omega-zsírsavakban is nagyon gazdag, amelyek a bőrfeszesítő kollagén termelődését segítik. Ezért, ha ráncos vagy petyhüdt a bőröd, fogyassz rendszeresen mandulát. A vékony barna héját azonban soha ne szedd le, hiszen haj- és csonterősítő kalciumot, valamint bőrszépítő cinket, foszfort, magnéziumot és antioxidáns E-vitamint tartalmaz. Ez utóbbi az egyik legismertebb bőrtápláló és fiatalító tápanyag.

Spenót

Van hatásosabb és természetesebb módszer, mint a sztárok által reklámozott kollagéntartalmú italok – például a spenót, mely nemcsak sokkal olcsóbb, mint a különféle mesterséges keverékek, hanem hatásosabb is. A spenótot nyersen vagy párolva érdemes fogyasztanod, hiszen így nem károsodnak a benne lévő értékes tápanyagok, mint a bőrfiatalító és feszesítő, sőt ránctalanító kollagén. A zöld zöldség többek között vasat, folsavat és fehérjét is tartalmaz, ráadásul mindössze 49 kalória van egy csészényi adagban.

Thinkstock

Olívaolaj

Zsírok és zsírok között is van különbség. A telítetlen zsírsavakban gazdag zsírok, olajok például jó zsírnak számítanak, melyekből minél többet érdemes fogyasztani. Az olívaolaj is tartalmaz jó zsírokat, ám fogyasztása elsősorban magas antioxidáns-tartalma miatt ajánlott, melynek köszönhetően védi a bőr sejtjeit a károsodástól. Ráadásul minél tisztább, szüzebb az olaj, annál magasabb a sejtvédő és fiatalító antioxidáns-tartalma is. A szépség és egészség nevében ezért minél hamarabb cseréld le fokozatosan a napraforgóolajat olívára.

Lazac

Szépítő finomság és egyben egészséges ínyencfalat is a lazac. A sovány halhúsban található omega-3 zsírsavak fogyasztása csökkenti a rák, a cukorbetegség és a különböző szívbetegségek kialakulásának kockázatát, és széppé varázsolják a  bőrt. Ezeket a zsírsavakat ugyanis a emberi szervezet nem tudja előállítani, így rendszeresen pótolni kell. Ezért ha szereted a halat, fogyassz lazacot hetente legalább kétszer-háromszor. Tovább turbózhatod a hal tápanyagtartalmát, ha néhány csepp citrommal ízesítve, teljes kiőrlésű kenyérrel, sovány, krémes sajttal fogyasztod.

Thinkstock

Fokhagyma

A fokhagymát, erős illata miatt, nem mindenki kedveli, pedig a benne található, az illatáért felelős illóolaj az, amelynek köszönhetően a fokhagyma véd a nátha, a köhögés, az influenza vagy más kellemetlen fertőzések és betegségek ellen. Az illatos fokhagyma méregtelenítő antioxidánsokat és allicin nevű aminósavat tartalmaz, előbbi a ráncok elleni harcban segít, utóbbi vírus- és baktériumölő hatású. Ha érzékeny vagy az időjárásváltozásokra vagy a frontokra, egyél meg esténként néhány gerezdet, lehetőleg nyersen.

Sütőtök

A sütőtök nemcsak sütve isteni – és most nem a halloween napi dekorációra gondolunk. Mint a tökcsalád minden tagja, ez a narancssárga gömböc is tele van szépítő tápanyagokkal. A sütőtökben a vitaminok közül B5-vitamin, C-vitamin és E-vitamin található, valamint haj- és körömerősítő alfa-karotin, nem beszélve a káliumról, a kalciumról és fehérjéről. És ez még csak a tök húsa! A magjában további hasznos tápanyagok rejlenek, ilyen az omega-3 és omega-6 zsírsavak, a bőrfeszesítő cink, valamint még egy adag E-vitamin és fehérje.

Szója

szója elsősorban a vegetáriánusok körében népszerű, pedig húsevőként is érdemes fogyasztani. A szójabab és a belőle készült termékek nagyon gazdagok vitaminokban, ásványi anyagokban és fehérjében. A szója kiváló minőségű proteinjei, rostjai és izoflavonoidjai csökkentik a vér koleszterinszintjét és a szívbetegségek kialakulásának kockázatát. A szójában lévő fitoösztrogének, azaz növényi eredetű női nemi hormonok pedig csökkenthetik a rák kialakulásának kockázatát, sőt, lassítják és csökkentik a szőrnövekedést.

Thinkstock

Gyömbér

A távol-keleti országokban a gyömbér az egyik legnépszerűbb fűszer, mely emésztést segítő, gyomorbarát tulajdonságai miatt is kedvelt. Ezért ajánlják a fogyókúrázóknak, hogy az alacsony kalóriatartalmú étrendjükben kapjon szerepet rendszeresen a gyömbér, hiszen laposabb lesz tőle a has. A gyömbér magas antioxidáns-tartalmának köszönhetően méregtelenít, vértisztító hatású és javítja a vérkeringést.

Gomba

A vegetáriánusok kedvelt húspótlója a gomba, de számtalan, különböző ízű fajta között a húsevők is megtalálhatják a kedvencüket. A gomba a húshoz hasonló minőségű proteint tartalmaz, nagyon gazdag B12- vitaminban, káliumban és vasban. Ráadásul ez a kevés nem állati eredetű, csont- és fogerősítő D-vitamin-források egyike. A gombafélékben található még niacin és szelemin is, melyek az E-vitaminnal együtt szépítő bőrbarátok. Ráadásul a diétába is érdemes beépíteni a gombát, hiszen alacsony a kalóriatartalma, magas antioxidáns-tartalmának köszönhetően pedig kiváló méregtelenítő.

forrás: life.hu