Népi hiedelmek, amik megmondják fiad vagy lányod születik

Nem feltétlenül a már terhes kismamák számára lehet hasznos ez a cikk, a népi hiedelmek ugyanis akár évekkel korábban képesek megjósolni azt, hogy fiú vagy lány lesz az utód.

 

 

 

 

Az ultrahang elterjedése előtt meglepetés volt a születendő baba neme. A legtöbb helyen – gazdasági okokból – fiú születését tartották előnyösebbnek. Voltak népi praktikák, hiszen a nők, amióta világ a világ, megpróbálják befolyásolni vagy kitalálni a baba nemét. Régen, mikor a menyasszony a vőlegény házába látogatott, kisfiút ültettek az ölébe, hogy legalább az első utód fiú legyen. Hasonlóan hatásos megoldás volt, hogy a nászéjszakán az ágyba rejtették a férfi egy ruhadarabját, vagy az ágy alá valamilyen szerszámot. Ha a nő nyitva tartotta a száját szeretkezés közben, biztosan lánya született. Ha bal oldalára fordult utána, akkor fia. Ha gyermek született, a méhlepényt egy alma vagy körtefa alá ásták el, attól függően, hogy milyen nemű gyermeket kívántak másodiknak. Még ma is tatja magát az a hiedelem, hogy a hegyes has kisfiút, a gömbölyű kislányt rejt. Ha egy terhes nő keresztülbökött egy pókhálón, és a pók újból beszőtte a lyukat, kisfiút, ha lyukasan hagyta a hálót, kislányt várt a nő. Még most is szokás, hogy a kismama zsinórra függeszti a jegygyűrűjét, és hasa elé tartja. Ha körkörösen mozog, lány, ha egyenesen, fiú lesz a baba.

A mai korban is születnek mindenféle babonák. Fiú babát jósolnak például, ha az apuka a kismamával együtt hízik, ha a baba pulzusa 140 alatt van, ha gyorsabban nő a lábszőrzet, ha halványsárga a vizelet, ha az anyuka savanyút és sósat enne, ha fejfájós, vagy ha összeadja a korát a fogantatás hónapjának számával, és páros szám jön ki. Lányt jósol a szájhagyomány, ha kivörösödik a kismama haja, ha a baba pulzusa 140 felett van, ha édességet kíván, ha gyümölcsöt enne, ha nem eszi meg a kenyér sarkát, ha élénksárga a vizelete, ha összeadja korát a fogantatás hónapjának számával és páratlan szám jön ki.

fiu_vagy_lany

A holdfázis is befolyásolhatja a baba nemét a hagyomány szerint. Ha teliholdkor fogan a kicsi, fiú lesz. Egy cigány babona szerint az anya és apa életkorát el kell osztani héttel, ahol több a maradék, olyan nemű lesz a baba. (Ez főleg egyidős pároknál hatékony.) Dr. Jónás Jenő elméletét máig használják egyes kismamák. Ő több éves és hosszadalmas adatgyűjtés után arra jutott, hogy a nők akkor a legtermékenyebbek, mikor a Hold úgy áll, mint születésük pillanatában. Naptára segítségével kiszámolható a Jónás-nap, mikor a legvalószínűbb a fogantatás. A naptár még ahhoz is útmutatást ad, mikor lehet fiú vagy lány babára számítani. Landrum B. Shettles módszere pedig azt veszi alapul, hogy az Y kromoszómát rejtő hímivarsejtek gyorsabbak, viszont kevésbé életképesek savas környezetben, mint X kromoszómás társaik. Ezért ha valaki lányt szeretne, egy-két nappal ovuláció előtt kell párjával ágyba bújnia, és olyan pozíciót választani, ahol a férfi nem hatol túl mélyre. Fiú esetében ovulációs napon kell szeretkezniük, hiszen ez az ivarsejt csak rövid ideig életképes. Meg kell jegyeznem azonban, hogy Shettles módszerétől a genetikusok többsége elhatárolódik.