A legnépszerűbbeket talán már nem kell bemutatni: citromfű, kamilla, levendula, orbáncfű, macskagyökér, komló, galagonya… Ám az utóbbi években új, egzotikusabb növényekkel is bővült a stresszcsökkentő gyógynövények palettája. Míg a gyógyszerek letompítják vagy mesterségesen átszabályozzák az idegi működésünket, a gyógynövények és a vitaminok idegerősítő hatással bírhatnak. Erős leterheltség, feszültség, levertség vagy szorongás esetén érdemes gyógynövénykúrát tartani, természetesen kellő tájékozódás után, illetve orvos, gyógyszerész vagy fitoterapeuta tanácsát kikérve.
- Aranygyökér
Ez az alhavasi területeken őshonos növény erősíti az idegrendszert, segít alkalmazkodni a változásokhoz, elősegíti a testi és lelki kiegyensúlyozottságot, és véd a túlzott stressz, illetve a káros külső hatások ellen (immunerősítő is). Egyes kísérletekben rezveratrollal kombinálva érték el vele a legmeggyőzőbb eredményeket depresszió ellen. Az aranygyökérről már született cikk itt, a honlapon: http://andalodo.hu/stressz/a-csodalatos-aranygyoker/
- Édesgyökér
A Földközi-tenger mentén őshonos. A kortizolhoz hasonló anyagot tartalmaz, amely normalizálja a vércukorszintet és csökkenti a stresszre adott válaszreakciót. Nyugtató, alvást elősegítő hatást gyakorol a központi idegrendszerre.
- Golgotavirág
Flavonoidokat, ciánglikozidokat és nyugtató hatású illóolajat tartalmaz, amelyek által természetes szerként alkalmazható szorongás és álmatlanság ellen. A túlzott feszültség enyhítése közben nem csökkenti a koncentrálóképességet. Szívidegességre is kiváló.
- Kava kava
A csendes-óceáni szigetek lakóinak hagyományai szerint gyökere fájdalomcsillapító, görcsoldó, kedélyjavító, és úgy nyugtat, hogy közben nem tompítja a gondolkozást. Különösen a klimax idején jelentkező szorongás és feszültség enyhítésére ajánlott. Magyarországon jelenleg nem kapható, de külföldön kapszula vagy tabletta formájában beszerezhető. Vese- és májbetegségek esetén nem szedhető!
- Ginszeng
Gyökerében található meg az immunerősítő és antioxidáns hatású ginzenozid, amely rengeteg egyéb jótékony hatása mellett csökkenti a stresszhormonok termelődését a mellékvesében,elősegíti annak megfelelő működését. Emellett immunerősítő hatású, javítja a vérkeringést, és serkenti a boldogsághormonok termelődését. Fokozza a szervezet ellenálló képességét mind a fizikai, mind a pszichés kihívásokkal szemben.
- Ginkgo biloba (páfrányfenyő)
Az antioxidáns hatású ginkgo flavonoidok hozzájárulhatnak a keringési rendszer normál működéséhez és a megfelelő véráramláshoz, így a sejtek oxigénnel és tápanyaggal való ellátásához is. Ez által támogatja az agy és az idegrendszer anyagcseréjét, valamint az ingerületátvivő anyagok megfelelő működését.
- Ashwagandha (farkascseresznye)
Az indiai ájurvédikus orvoslás használja ezt a gyógynövényt a stressztől megbetegedett, szorongó, ideges vagy depressziós pácienseknél. Vitanolidokat és alkaloidákat tartalmaz; ezekkel egyszerre tonizál és nyugtat, illetve kifejti gyulladáscsökkentő hatását is. Melankólia esetén a roboráló hatás érdekében tejjel vagy mézzel együtt fogyasztják.
.
Gyógynövényes kúrával elkerülhetjük a stresszbetegségeket egy feszült élethelyzet után, vagy kiküszöbölhetjük a gyógyszerek káros utó- és mellékhatásait. A gyógynövényeket fogyaszthatjuk kapszula vagy tea formájában, adhatjuk fürdővízhez, cseppenthetjük illóolajukat párologtatóba, vagy rakhatjuk őket szárítva kis vászonzsákba, párnaillatosítónak. Némely gyógynövények egymással kombinálva még hatásosabbak.
Adagolásukat is szakértővel beszéljük meg (napi adag, töménység, az egész kúra időtartama)! Mindig megbízható, engedélyezett, tiszta, ellenőrzött minőségű növényt vagy terméket válasszunk! Figyeljünk oda a pontos adagolásra, az ellenjavallatokra, a gyógyszerekkel való kölcsönhatásokra és az allergiafaktorra is! /Várandós nőknek általában mind ellenjavalltak./
Forrás: andalodo.hu