Egy finomra érett, lédús szilvában rengeteg vitamin található (A, B1, B2, C, P), de cukorban is gazdag, egy szilva akár 15 százaléka is állhat cukorból. Ásványi sókban is gazdag, mint például a kálium, ugyanis 100 g szilvában 210 mg található meg ebből a nyomelemből. Ugyanakkor még jelentős mennyiségű magnéziumot, kalciumot, vasat, mangánt és rezet tartalmaz.
Létezik egy kúra, amely során naponta 10–12 darab gyümölcsöt kell elfogyasztani és számtalan egészségvédő hatásban lehet részünk:
– javul a májműködés, megszűnik a puffadás, helyrehozza a rakoncátlankodó gyomrot és bélrendszert, fokozza az étvágyat
– szomjoltó, és segít méregteleníteni a veséket
– csökkenti a stroke kockázatát, mivel mérsékli a káros koleszterinszintet
– rosttartalma miatt segít megakadályozni a vastagbélrákot
– idegnyugtató hatása van
Azonban a magas cukortartalma miatt a szilva viszonylag nehezen emészthető, ezért ajánlott jól megrágni, vagy pépesre darálni, mielőtt lenyelnénk. A cukorbetegeknek nem ajánlott a nyers szilva fogyasztása, de aszalt szilváé végképp nem, ugyanis rövid időn belül képes megemelni a vércukorszintet.
Akiknek nincsen baj a vércukorszintűkkel, azok bátran készíthetnek szilvalevet, amelyből egy pohárral étkezések előtt kell meginni. Ez energiával tölti fel a szervezetet, a májra is jó hatással van, és még a zsíros arcbőrt is helyrehozza, ha pár szilvaszelettel 20 percig bedörzsöljük arcunkat.
- A gyógyító szilvalé elkészítéséhez szükségünk lesz 100 g kimagozott gyümölcsre, amelyet 24 órára beáztatunk 600 ml tiszta alkoholba, ehhez hozzátöltünk még 330 ml vizet és 770 g cukrot. Pár napig hagyjuk, hogy érjen, majd mindennap egy kanállal vegyünk be belőle.