Tavasszal, amikor a mezők és lankák még alig zöldellnek, a barkák is épp csak kezdenek kibomlani, a kora tavasz első hírnöke, ez a méltatlanul elfeledett gyógynövény, már nyitogatja élénk sárga, fészkes virágzatát.
Népies nevén, szattyú, farkastalpfű, kisédes-lapu, körömfű, lókörmű martilapu, a méheknek és rovaroknak ez jelenti az első táplálékot.
Március hónapban, nedves földeken, töltésoldalakon, kavicsgödrökben, parlagon és törmelékhalmokon tömegesen bukkannak elő a martilapu virágai. Ezek a virágok az elsők, amit a téli készleteinkhez gyűjthetünk.
Maria Treben szerint, nyálkaoldó, gyulladásgátló tulajdonsága miatt bronchitis, gége- és garathurut, tüdőasztma és mellhártyagyulladás, sőt még kezdődő tuberkulózis ellen is eredményesen alkalmazható. Elhúzódó köhögés, és kínzó rekedtség ellen igyunk naponta többször, jó forrón, mézes martilaputeát. Május hónapban jelennek meg a felül zöld, alul ezüstfehér nemezes levelek, amelyeknek igen magas a C-vitamin tartalmuk, salátának is felhasználhatjuk. Mivel a levelek több hatóanyagot tartalmaznak, így azokból is gyűjtsünk, hogy a virágokkal összekeverve készítsünk teát belőle.
Úgy az ókor természetgyógyászai, mint Kneipp tisztelendő, egyaránt dicsérik a martilaput, mint igen hatásos gyógynövényt. Tüdőmegbetegedéseknél, orbánc, sérülések, kékes-vörös duzzanatok, de még nyálkahártya gyulladás esetében is segít, ha a friss leveleket jól megmossuk, összetörjük és ezt a pépet rakjuk a beteg testrészre. A martilapulevél erős főzetével skrofulás fekélyeket kezelhetünk. Hörghurut és fullasztó légszomj esetén úgy a virágjával mint a levelével végezhetünk gőzölést. Ebben az esetben naponta többször ajánlatos inhalálni.
A martilapu leveléből nagyanyáink szirupot készítettek: egy cserépfazekat, vagy uborkás üveget, felváltva, rétegesen megtöltöttek martilapu levével majd nyerscukorral. Hagyták leülepedni, majd újra feltöltötték, míg teljesen tele nem lett. Dupla celofánnal lekötötték, majd a kertben egy védett helyen a földbe állították, deszkát helyeztek rá, és földdel betakarták. Nyolc hét elteltével kivették az edényt és a leszűrt szirupot egyszer-kétszer felforralták, majd lehűlve kisebb üvegekbe rakták. Tüdőbántalmak, hörghurut esetén teáskanálnyi adagokban fogyaszthatjuk naponta kétszer. A szirup influenzás időkben is védelmet jelent. Asztmás megbetegedéseknél, tartós légcsőhurut és dohányosok légcsőbántalmára tavasszal két-három teáskanálnyi frissen kipréselt lapulevél levét ajánlott tejben elfogyasztani.
Köhögéscsillapító tea: Keverjünk össze egyenlő arányban martilapuvirágot és –levelet, ökörfarkkóró- virágot, tüdőfüvet és lándzsás útifüvet. Ebből a keverékből két teáskanálnyit adjunk egy negyed liter vízhez és forraljuk fel. Naponta háromszor egy-egy csészényit fogyasszunk mézzel édesítve, melegen, kortyonként.
A bükki füves ember, Szabó Gyuri bácsi szerint, a martilapu az emberiség egyik legrégebbi köhögést csillapító gyógynövénye, amit minden köhögés elleni teakeverékbe bele kellene tenni, és nem is egyenlő arányban, hanem a martilapu leveléből többet. Bronchitis, köhögés ellen a következő teakeveréket javasolja: két rész martilapu, két rész kakukkfű, két rész pemetefüvet keverjenek össze egy rész útifűvel. Ebből a keverékből kell meginni este lefekvéskor, langyosan egy csésze teát. Asztmára a martilapu teával való inhalálás javasolja, naponta kétszer-háromszor.
Dohányosok, pipában pótolhatják vele a dohányt.
Lüktető, gyulladásos daganatokra hűsítőként, oszlatóként lehet használni a frissen kipréselt levét. Borogatásként a levelét úgy lehet használni, hogy egy fával meg kell ütögetni az ezüstfehér oldalát (fonákját), az így elkészített martilapu levelet rá kell helyezni a daganatra és egy fóliával letakarni.
Az újabban elterjedőben lévő tüdőbaj esetében is hasznos lehet a martilapu teája, megakadályozható vele a TBC további terjedése. Természetesen, minden betegség esetén orvoshoz kell fordulni, és kikérni a véleményét a növény alternatív használatára vonatkozóan.
Influenzánál is eredményesen lehet alkalmazni a martilaput. Az influenza fő gyógyítója a bodzavirág, vagy a hársfavirág. Ezekhez a növényekhez adjunk még 2 rész martilaput és 2 rész ökörfarkkóró virágot. A bodzavirág, vagy a hársfavirág legyen 6 rész. Ezt a teát influenza esetén, ágyba fekve kell naponta 3-4 szer forrón elfogyasztani, míg el nem múlik.
Gyomor és bélfekély esetén is ajánlott meginni napi 2 csésze martilaputeát, míg a betegség el nem múlik
Régen, száj öblintésre is használták, mert a begyulladt mandula is mirigy, ezért erre is jó a martilapu langyos teája.
A kereskedelemben ma már csak a szárított levelét árulják, de régen a virággal keverve használták, mert így sokkal hatékonyabb.
Ne feledjék! Két éven aluli gyerekek és áldott állapotban lévő anyák nem fogyaszthatják. Azok, akik valamilyen gyógyszert szednek, kérjék ki a kezelő orvosuk véleményét a martilapu használatával kapcsolatban!
Forrás: Lovassy Ilona, edosszie.hu