Egyensúlyban a fehérjével, avagy a fehérjeegyensúly problémája – néhány szóban

Külső környezetünkből folyamatosan asszimilálunk anyagokat, ugyanakkor megállás nélkül ürítjük ki a szétesett, lebontott anyagokat, anyagcsere-végtermékeket, amelyek többnyire mérgeznék a szervezetünket, ha nem ürülnének ki. A megfelelő bontás-építés arány általánosságban is nagyon fontos, de ezt a fehérjéket illetően talán még inkább elmondhatjuk. Ugyanis a fehérjetöbblet és a fehérjehiány is káros. Fontosnak tartom megjegyezni, hogy itt is a fehérje minősége a meghatározó, legyen az állati vagy növényi.

Ha már felmerült a sav-bázis egyensúly kérdése, úgy vélem, hogy ide kell kerülnie Beznák Aladár egy megjegyzésének, amely kétségtelenül tény, hogy “savanyúbb lesz a vér, ha húst eszünk”. Angliában végeztek kutatásokat és arra jutottak, hogy a vegetáriusok széklete 50%-kal kevesebb 7-dehidroxil enzimet tartalmaz, mint a vegyes étrenden lévő kontrollcsoporté. (“A 7-dehidroxil enzim olyan epesavak képzésében vesz részt, amelyek úgy látszik, rákkeltő hatásúak.”)

.

feherjeegyensuly

Nem is olyan régen, amikor csak természetes vagy feldolgozatlan koszt létezett, mindenféle táplálék automatikusan természetes koszt volt, mindenféle alternatíva hiányában. Hús vagy hal egyszer, legfeljebb kétszer volt hetente – akár a gazdasági oldalát nézzük, akár a tartósítás nem megfelelő voltát.

Érdemes elgondolkozni azon a tényen, hogy a háború alatt sokan meggyőződhettek arról – kérdezzétek csak meg az idős embereket, nekem alátámasztja ezt a 91 éves nagypapám -, hogy kevesebb élelmiszerfogyasztással és a húsételek mellőzésével nemcsak hogy meg lehet élni, de az elveszített egészséget is vissza lehet szerezni. Persze itt nem a koncentrációs táborok lakóira gondolok… Nehogy valaki félreértsen, és azt gondolja, hogy én háborúra szomjas vagyok, egész egyszerűen arra szeretném felhívni a figyelmet, hogy értelmes táplálkozás- és életmód-változással el lehet érni egy egészségesebb életet.

Ha valaki sok húst, májat vagy más belsőséget tartalmazó étrenden él, vizeletében megnő a húgysavtartalom, míg a fehérjekímélő ételek fogyasztásával csökken a vizelet és a vér húgysavtartalma.

A sejtanyagcsere, a sejtélet szempontjából nagy jelentőséggel bír (felborul a sav-bázis egyensúly), hogy a húsevés a sejtekből történő káliumvesztéssel, ürüléssel jár (a szövetközti folyadékból és vérből nátrium nyomul a helyébe). A sejtekben, a szövetekben (izomban, kötőszövetben) a megváltozott kálium/nátrium arány beteges állapotot hoz létre, vagyis arra utaló állapotot jelent. Meg kell jegyeznem, hogy a gyógyszerek szedése (pl. hashajtók tartós szedése stb.) is a kálium ürülését segíti elő.

Ha túl sok húst fogyasztunk, a máj méregtelenítő feladata nő, ugyanis a zsírbeáramlás megnehezíti a méregtelenítést. A hús emésztésekor trombózist, rákot és prosztaglandint generáló gyökök keletkeznek, de ezek csak zsiradék jelenlétében aktiválódnak.

A fehérjék élettani szerepe sokrétű: az egyéni sajátosságokat hordozó enzimek, hormonok alkotóelemeiként, biológiai (sejt)membránok építőanyagaként, számos élettani funkciót befolyásolnak.

A fehérje a szervezet számára alapvető tápanyag, ugyanis a saját fehérjéinket csak úgy tudjuk előállítani, hogy a táplálékkal bevisszük, elemeire bontjuk, és abból újat készítünk. Tehát igazából ezekre az építőkövekre van szükségünk, az aminosavakra.

25 aminosavat ismerünk, ebből 9 esszenciális (nélkülözhetetlen) – felnőttek esetében 8, gyermekeknél 9-10. Az utóbbiakat szervezetünk nem tudja előállítani, táplálék útján jut be. Egyetlen esszenciális aminosav átmeneti hiánya is súlyosan befolyásolhatja a fehérjeszintézist. Tehát, ha egyetlen esszenciális aminosavból kevés áll rendelkezésre vagy hiányzik, az összes többi aminosav hatékonysága is arányosan csökken.

Kétségtelen, hogy ismeretesek fehérjehiány-állapotok, betegségek. A fehérjehiány jellemző öt fő tünete: súlyvesztés (saját fehérjéit bontja, fogyasztja a szervezet), vérszegénység, májkárosodás, negatív nitrogénegyensúly, a vérsavó fehérjetartalmának csökkenése. A vérnyomáscsökkenés is jellemző tünet. Jó tudni, hogy ezek tudatos táplálkozással kiküszöbölhetőek.

Ami számomra érthetetlen, hogy ha egy vegetárius személynél felüti a betegség a fejét, akkor az orvos csaknem mindig az étrendjét hibáztatja, viszont, ha egy vegyes étrenden élőnél következik be, akkor csak nagyon ritkán (vagy talán sohasem) hibáztatja az orvos a túlzott fehérje-bevitelt.

Az, hogy mennyi fehérjére van ténylegesen szükségünk, különféle tényezőktől függ, pl.: egészségi állapottól, életkortól, testsúlytól, ezért én nem is tüntetnék fel egységeket…

A növényi eredetű fehérje értéke az utóbbi időben felértékelődött, hiszen a korábbi nézetekkel ellentétben biológiai értékük megfelelő társítással komplettálható, tehát teljes értékű az emberi szervezet számára. A fehérjék jelentős élettani szerepe miatt a napi fehérjebevitel szerepe fontos, különösen a gyerekeknél, akiknek a növekedéshez fokozottan szükséges. Ügyelni kell arra, hogy a fehérjeigényt olyan élelmiszerekkel elégítsük ki, amelyek – mint már fentebb is említettem – nem visznek be egyidejűleg túlzott mennyiségű zsírt is.

Ugyanakkor a köztudatban még mindig tartja magát az a nézet, hogy a vegetáriánusok veszélyeztetik önnön, és szoptatós anyák esetén gyermekeik életét a húsnélküliséggel, hiszen a húsban olyan életfontosságú anyagok találhatók, mint pl. a B12-vitamin.

A B12-vitamin, amely valóban egy életfontosságú anyag, részt vesz a fehérje-, szénhidrát- és zsíranyagcserében egyaránt. Hiánya többek között vészes vérszegénységhez, idegrendszeri betegségekhez, depresszióhoz vezethet.

A B12-vitamin előfordulása azonban egyrészt nem a húshoz kötött, hiszen egyéb állati eredetű termékekben mint a tejben, tejtermékekben vagy a tojásban is megtalálható, másrészt még csak nem is az állatvilághoz, hiszen pl. a gabonafélék vagy a savanyított zöldségek is tartalmaznak belőle többet-kevesebbet.

Néprajzi leírásokat olvasva találkozunk azzal a ténnyel, hogy a világ népességének nem elhanyagolható része húst egyáltalán nem, vagy csak ünnepnapokon fogyaszt, míg más részeken a húson kívül se a tejet, se a tejtermékeket nem ismerik. Ezeknél a népeknél nem tapasztalható B12-vitamin-hiány, és nem mellesleg jó egészségnek örvendenek, és fizikai munkát végeznek.

Vagy érdemes elgondolkozni a svéd P. Öckermann professzor vizsgálatairól, aki olyan vegetáriánus táplálékon élő embereket vizsgált, akik 3-tól 30 évig terjedő időtartam alatt se húst, se semmiféle más állati eredetű élelmiszert nem fogyasztottak. Tehát a táplálék minimális mennyiségű B12-vitamint tartalmazott, a vizsgált személyek vérében mégis elegendő mennyiséget talált.

Az egyetlen lehetséges válasz, hogy hogyan is kerülhet a szervezetünkbe B12-vitamin, ha előállítására nem vagyunk képesek, az az, hogy a bélben élő mikroorganizmusoknak feltételezhetően B12-vitamint előállító képessége lehet, és ezt több kutatócsoport is bizonyította az elmúlt évtizedekben. Az emberi, ill. az állati vastagbélben élő mikroorganizmusok, baktériumok és gombák, egészséges bélflóra esetén képesek a szervezet számára elegendő B12-vitamint előállítani, és a szervezet is képes mindezt a vastagbélből felszívni és így hasznosítani.

A gyógyszeripar is a B12-vitamin előállításához mikroorganizmusokat használ.

Dr. Wolfgang Tilling bostoni kutató tanulmányában bebizonyította, hogy gyermekek, akik állati eredetű táplálékot még soha nem fogyasztottak, bőségesen el voltak látva B12-vitaminnal, amely csak a bélflóra B12-vitamin előállító képessége, és a bél ezen vitamint felszívó képessége folytán lehetséges.

Amit fontosnak tartok kiemelni: a fentebb leírtak csak akkor valósulnak meg (tehát csak akkor termelnek elegendő B12-vitamint a bélben élő mikroorganizmusok), ha adott az egészséges bélflóra, amit a teljes értékű táplálékkal tudunk biztosítani!

És most említsünk néhány szót a komplettálásról, az élelmiszerek társításáról, hogy a húst nem fogyasztók se szenvedjenek fehérjehiányban.

.

A barnarizs, a gombafélék, a szója (génmanipulációtól menteset válasszunk!), a tönkölybúza, az olajos magvak, a gabona- és magcsírák valamennyi alapvető aminosavat tartalmazzák, a köles viszi a pálmát a 7 aminosav tartalmával, de a hüvelyesek se sokkal maradnak le tőle. Fontos a tudatosság, amely abban rejlik, hogy a gabonafélék (8-12% fehérjetartalom), a hüvelyesek (25-40%) és az olajos magvak (25-30%) együttes fogyasztása  barnarizzsel és a zöldségekkel tökéletesen kielégíti a szervezet fehérjeigényét.

Tehát, ha étrendünket kiegészítjük joghurttal, kefirrel, olajos magvakkal, hüvelyesekkel, gombával, akkor így is teljes értékű fehérjéhez juthatunk, nincs szükségünk feltétlenül az állati fehérje fogyasztására.

A virágpor joggal minősül szupertápláléknak, mert a rostok kivételével mindent tartalmaz, ami az élethez szükséges. A pollenekben 20 aminosavat találhatunk meg!

Amíg a hús (állati fehérje) lebontása jelentős munka befektetésre készteti szervezetünket, hogy a fehérjét aminosavvá bontsa vissza, amiből újabb munka befektetésével felépítse emberi fehérjévé, addig a növényekben aminosav van jelen, így a szervezet jelentős energiát spórol, ha ebből építi fel saját fehérjéjét.

A tapasztalat azt mutatja, hogy akár komoly sporteredményeket is elérnek vegetariánusok.

Csak néhány a rengeteg híresség közül:

  • Kőbán Rita (Kétszeres olimpiai, és kilencszeres világbajnok kajakozó)
  • Tóth Viktor (vegan tereptriatlonista)
  • Carl Lewis (olimpiai bajnok sprinter)
  • Edwin Moses (a gátfutás legendás alakja)
  • Dr. Ruth Heidrich (Triathlon világbajnok)
  • Alexander Dargatz (bodybuilder bajnok – nem vegan kategóriában!)
  • Martina Navratilova (többszörös bajnok teniszezőnő)
  • Denise Nicole (fitness bajnok)
  • Kenneth G. Williams (a világ első vegan testépítője)

A zöldség- és gyümölcsközpontú étrend valódi hívei régóta tudják, milyen jótékony szellemi és fizikai energiákat szabadít fel szervezetünkben a természetes anyagok rendszeres bevitele. Élet, étel és egészség így kapcsolódik össze.

Senkit nem buzdítok arra, hogy húsmentesen étkezzen, ha az, hogy megtagadja magától a húst, erős lemondás-érzést vált ki. Ha lelke mélyén az illető éhezik a húsra, akkor ne tegyen olyat, hogy lemond róla csak azért, hogy valamilyen ideált kövessen, hiszen ebben az esetben tévúton jár. Minél több tudatosság áramlik az életbe, annál harmonikusabban olvadhatnak össze a belső érzések és a külső lehetőségek, hogy valamikor eggyé váljanak.

Felhasznált irodalom:

  • Dr. Gáspár Róbert: Éltető és gyógyító táplálékok
  • Dr. Oláh Andor: Reformkonyha
  • Rüdiger Dahlke: Holisztikus táplálkozás
  • Benda Judit: Hiányzik valami a vegetáriánusoknak?A B12-vitamin
  • Earl Mindell: Vitamin Biblia
  • Varga Sándor: Állati vagy növényi? A fehérjék szerepe a XXI. század emberének táplálkozásában
  • Temesvári Gabilla: Élelmes – A táplálkozásról másképpen