A vadcsombor vagy más néven a kakukkfű évelő félcserje, apró levelei és lilásvörös virágai vannak. Ez a mediterrán kis növény a benne lévő illóolajok, a tymol és a keserű anyagok miatt rendkívül illatos. A belőle főzött tea igen hatékonyan használható szamárköhögés ellen, mivel gyulladáscsökkentő, és nyugtatja a légutakat.
A kakukkfű a mezőn szedhető, így könnyen termelhetünk belőle házi patikánkba. A kertünkben, de ablakunkban, egy cserépben is jól érzi magát. Mint mediterrán növény, túl sok locsolást nem igényel. Könnyen szárítható, így is sokáig megőrzi hatóanyagait és aromáját.
A tymol hatóanyaga antimikrobiális hatású, így segíti a gyógyulást. Fertőtlenítő és köhögéscsillapító hatásai mellett vizelethajtó, segíti az epekiválasztást, epehajtó, féregtelenítő, jó hatással van a máj és a vese működésére. A csombor szárított formában vászonzacskóba térve kiváló molyűző.
A vadcsombort tea, illóolaj vagy kapszula formájában is használhatjuk. Külsőleg inhalálhatunk, fürdővízbe tehetjük, masszírozhatunk vele. A teához egy teáskanál szárított csombort adjunk hozzá 250 ml forró vízhez, majd hagyjuk tíz percet állni. Ha erősebb teát szeretnénk, kát kávéskanállal is tehetünk bele, de ennél többet ne tegyünk, mert keserű lesz a tea. Meghűlés, légúti betegségek esetén naponta 3-4 csészével igyunk belőle. Antimikrobiális hatásának köszönhetően a csombor teája a száj fertőtlenítésére is kiváló, de gargarizálhatunk is vele. Borostyánnal, ánizzsal keverve köhögés ellen használható.
Külsőleg és belsőleg egyaránt használható gyomor és menstruációs görcsöknél. Naponta két csészével kell meginni a teából. Görcsök esetén a szárított virágból és szárából pakolást készíthetünk, lefekvés előtt ezt a párnát egy serpenyőben megmelegítjük és a gyomorra vagy az altestre tesszük.
A kakukkfű-tinktúrát (alkoholos oldatot) a gyengén fejlett gyermekeknél vagy szklerózis multiplex esetén bedörzsölésre is használhatjuk, hogy a végtagok erősödjenek. A tinktúrát rekedtség esetén is alkalmazhatjuk. A kakukkfű-fürdő egészséges alvást biztosít, megszünteti a stresszt és depressziót. A kakukkfű epilepsziás rohamoknál is alkalmazható, ám nem a rohamok alkalmával kell fogyasztani, hanem egész évben, napi két csészével fogyasszunk. Fontos ugyanakkor, hogy bizonyos időközönként tartsunk pár hetes szünetet.
Terhes, szoptató anyák és aki pajzsmirigy elégtelenségben szenved, ne használja gyógyszerként illetve rendszeresen a kakukkfüvet.
A mediterrán konyha kiváló alapanyaga a kakukkfű, paradicsomos ételekhez, húsokhoz, gombákhoz nagyon jó illik. Tésztaételhez, csirkéhez is nagyon jól használható.
Forrás: filantropikum.com, mindmegette.hu