A levendula
A levendulát a rómaiak hozták be Európába. Az ókorban ez a növény a szépségápolás egyik fő virága volt, használták testre kenve, szappant készítettek belőle, vagy épp a fürdővizet gazdagították vele. De sokszor a száraz virágot a padlóra szórva illatosították a szobát.
A levendula egy mediterrán félcserje. A levendula tövet nyáron is elültethetjük, de fontos hogy sok nedvességet tudjunk biztosítani számára kertünk legmelegebb és legnaposabb részében. Miután mediterrán származású, ne ültessük hideg árnyékos részre. A mésztartalmú, agyagos, tápanyagokban szegény talaj kiváló a számára. Jól tűri a száraz talajt, rendszeresen metsszük a növényt.
A levendula élénk lila virágaival a gyógy- és fűszerkertek egyik kedvelt növénye. Igénytelen száraz homokos talajon is megél, ezért alkalmas sziklakertbe is. A tetvek és a hangyák nem kedvelik a levendula illatát, érdemes kertünkbe telepíteni csoportosan a növényből.
Hogyan ültessük?
Ha szegélynek ültetjük, akármikor formára igazíthatjuk. Egyébként ősszel vagy kora tavasszal vágjuk vissza körülbelül a kétharmadára. A fás részeknél már ne vágjuk le, mert nem hajt ki újra. Ideális növény a csoportos ültetéshez is vagy az ágyások szélére is ültethetjük sorba. Cserépbe ültetéshez ajánlatos a növény méretének kétszeresét befogadó edényt választani.
Talajához keverjünk homokot, apró kavicsot, alulra pedig kavicsos réteg kerüljön. Terrakotta cserépben jellegzetes mediterrán hangulatot varázsolunk környezetünknek. Akár fácskává is metszhetjük. Ideális növény teraszra, erkélyre is, dézsában vagy virágtartóba ültetve.
Szaporítani késő ősszel vagy kora tavasszal kell. A legegyszerűbb az idős tövek szétosztása, amit oly módon kell megoldani, hogy a tőosztásból származó növények mindegyikének erőteljes legyen a gyökérzete. A friss virágokat a virágzás vége felé szedjük le, amikor a virágok már kezdenek halványulni.
Hatásai
A növénynek igen magas az illóolaj tartalma, ezért számtalan területen felhasználhatjuk. Főbb hatásai: szélhajtó, izomgörcsoldó, antidepresszáns, baktériumölő.
Az illóolaj csökkenti a fájdalmat és enyhíti az idegességet, a depressziót. A nyugodt éjszakai alváshoz tegyünk a párnába szárított levendula virágot, vagy csepegtessünk rá levendulaolajt. Nagy segítséget nyújt az asztmás betegeknél, főleg ott ahol valamilyen idegesség váltja ki a rohamot. Az illóolajat belsőleg csak orvosi felügyelet mellett alkalmazzuk.
Legismertebb fajtái: a hidcote blue (sötétviola, 40 cm), a hidcote giant (vila, 60-80 cm), a Dwarf Blue (sötétkék, 30cm), a grappenhall (világoskék, 60-90 cm), a rose (világos rózsaszín,40 cm) és a nana alba (fehér, 20 cm). Jól ismert még a törpe növésű, dwarf blue, a fagyérzékeny füzéres levendula.
Forrás: sokszinuvidek.hu