Hatékonyabb a kemoterápiánál

Ez a gyógynövény nem más, mint a tavasszal a mezőket sárga színnel beborító pitypang (Taraxacum officinale). Nem gondoltuk volna, hogy ez az egyszerű növényke milyen hatóanyagokkal rendelkezik. Nem a virágban van a csodaszer, hanem a föld alatt, a gyökérben rejtőzik.

Míg a legtöbb kertészkedő a pitypangot gyomnövénynek tekinti, mások csodanövénynek ismerik el, amely nemcsak betegséget gyógyít, hanem rendszeresen fogyasztott táplálékként az egészségünket is óvja és védi. A pitypang szabályozza az emésztést, ápolja a májat és az epehólyagot, segít reumánál, feloldja a veseköveket, eltünteti a pattanásokat és a krónikus bőrbetegségeket, és általános erősítőszerként alkalmazható bármilyen problémánál.

pitypang-gyoker

A pitypang gyökeréből készített tea 48 órán belül képes elpusztítani a daganatos sejteket, anélkül, hogy az egészséges sejtekben kárt okozna. Erre a kemoterápia már nem képes. A gyökerek begyűjtésekor meg kell bizonyosodnunk afelől, hogy ne egy forgalmas út mentén induljunk a keresésnek, a legjobb az, ha mindentől eldugott, tiszta környezetben ássuk ki a földből a növény gyökereit.

Vízhajtó is, így természetes módon segít a máj és az epe méregtelenítésében. Hatásos az allergia kezelésében, és csökkenti a rossz koleszterinszintet is. Gazdag C- és B6 vitaminokban, de rengeteg A- és K-vitamin van benne,  ásványi anyagokat is tartalmaz, ilyen a vas, magnézium, káliumot, vagy folsav.

pitypang-gaz-helyett-csodanoveny

 

Pitypanggyökérből tea készítése

A fent nevezett panaszok mindegyikénél alkalmazhatjuk a pitypangot egyszerűen tea vagy frissen préselt növényi nedv formájában. Természetesen a teát főzhetjük a szárított virágokból is, mivel azonban a gyökér összehasonlíthatatlanul értékesebb, most a pitypanggyökértea elkészítését ismertetjük.

A tavaszi virágzás előtt gyűjtött pitypanggyökeret szárazon megtisztítjuk (tehát nem mossuk), hosszában csíkokra vágjuk, és néhány napig egy levegős, meleg helyen szárítjuk. Ebből a szárított gyökérből csészénként mintegy 2 teáskanállal hideg vízbe áztatunk egy éjszakára. Másnap a teát kicsit felforraljuk, leszűrjük, és ebből naponta legalább 3 csészével fogyasztunk.

Forrás: gyogyszernelkul.com