Habár a nemzetközi nőnapot március 8-án tartjuk, de kialakulása nem ehhez az adott naphoz kötődik, hanem sok más dátumhoz és eseményhez. Egy évszázados harchoz, melyet a nők vívtak – és vívnak még ma is, hogy a társadalomban egyenlő esélyeik lehessenek.
1857. március 8-án New York utcáin tüntettek az emberibb munkafeltételekért és magasabb bért követelő textilipari női dolgozók. Az 1866. szeptember 3-6. között tartott I. Internacionálé első kongresszusa fontos állomás az egyenlőségért folytatott harcban, ugyanis határozatot hoztak a nők hivatásszerű munkavégzéséről, ezzel elismerve, hogy a nők helye nem csak otthon van. Az 1899. július 14-én kezdődő II. Internacionálé alakuló közgyűlésén ismét napirendre került a téma: Clara Zetkin német politikusnő, beszédében hirdette a nők jogát a munkához, az anyák és gyerekek védelmét és a nők széles körű részvételét az országos és nemzetközi eseményekben.
Az első nemzeti nőnapot 1909. február 28-án tartották az Egyesült Államokban. Nemzetközivé tételét szintén Clara Zetkin javasolta a II. Internacionálé VIII. kongresszusán 1910. augusztus 28. és szeptember 3. között. A határozatot elfogadták, de a megemlékezéssel kapcsolatban pontos dátum nem született. 1911. március 19-én Ausztriában, Dániában, Németországban és Svájcban tartottak először nemzetközi nőnapot. A március 8-ai végleges dátum 1917-ben alakult ki, amikor Oroszországban ezen a napon a nők kenyérért és békéért tüntettek. Négy nappal később, II. Miklós cár lemondása után új, polgári kormány alakult, mely szavazójogot adott a nőknek.
Magyarországon először 1914-ben emlékeztek meg hivatalosan is a nőnapról, annak ellenére, hogy már 1913-ban az Országos Nőszervező Bizottság felhívásul röplapokat osztott.
A következő években itthon feledésbe merült a nőnapi megemlékezés. Új erőre a Rákosi-korszakban kapott, amikor Rákosi Mátyás miniszterelnök kötelezővé tette megünneplését.
Amit nőnap eredetileg szimbolizált, az egyenlőségért való küzdelem, mára feledésbe merült. Helyette a virág és csokoládé ajándékozása dominál, amit valljunk be, nem is bánunk annyira.
Forrás: budapestplasztika.hu