Ősi gyógymód a borogatás, amit sokkal gyakrabban kellene alkalmazni. Olcsó, nagyon hatékony, és sokféle betegség ellen használ. Mindez mellékhatások nélkül.
A borogatások sok betegséget és panaszt képesek pozitívan befolyásolni, elsősorban a vérkeringésen keresztül. Aszerint, hogy milyen technikát alkalmazunk és mennyi ideig marad a borogatás a testen, különböző hatások következnek be: a borogatás hőt vonhat el, és ezáltal szűkítheti az ereket, ami a keringés csökkenéséhez vezet. De adhat is hőt, és ezáltal fokozhatja a keringést. Ezen kívül a borogatások gyógyhatású szereket juttathatnak a szervezetbe, vagy káros anyagokat vezethetnek ki a bőrön át.
A borogatások nagy előnye
A víz sokkal jobban vezeti a hőt, mint a levegő. Ezért a meleg vagy hideg hatás vizes borogatásnál sokkal erősebb, mint száraz borogatásnál.
Keringésfokozás meleg borogatással
A hő sok betegség gyógyításánál játszik nagy szerepet. A testben a hő jó keringést jelent. A keringésfokozás az érintett szervek jobb tápanyag- és oxigénellátását biztosítja, ami már sok betegségnél javulással vagy a problémák eltűnésével járhat. A meleg borogatás azonban más módon is hat: serkenti a verejtéktermelést. Izzadáskor a bőr sok méreganyagtól tud megszabadulni. Alkalmazzuk pl. görcsöknél, feszüléseknél vagy kólikánál.
Keringéscsökkentés hideg borogatással
Néhány panasz esetén – pl. láz, gyulladások vagy égési sérülések – a keringést nem kell még tovább fokozni. Itt arról van szó, hogy a szervezettől, illetve az érintett szervtől elvonjuk a hőt, és a vérkeringést csökkentjük. Így alábbhagynak a duzzanatok, enyhülnek a gyulladások.
Alkalmazás
Hideg borogatást csak meleg testen alkalmazunk. Ha a vízbe némi sót vagy ecetet (2-3 evőkanállal literenként) adunk, a borogatást nem érezzük olyan kellemetlennek. A nedves borogatást mintegy 20-30 percig hagyjuk fent, aztán cseréljük. A meleg borogatást addig hagyjuk a testen, amíg lehűl, majd esetleg cseréljük. Legyünk óvatosak a hőmérséklettel, hogy elkerüljük az égéseket.
Borogatások hatóanyagokkal
A hidegnek és melegnek már önmagában is nagyon nagy hatása van. Bizonyos anyagok, mint a túró, a hagyma vagy a só ezt még tovább erősíthetik:
Túróborogatás
Egy vászonkendőre kenjünk vastagon túrót. Frottír- vagy gyapjúkendővel takarjuk le. Amikor a túró megszáradt, a borogatást cseréljük. Ez a borogatás kellemesen hűsít, ezért minden gyulladásnál (főleg ízületi gyulladásnál) alkalmazható.
Hagymaborogatás
Nyers hagymát vágjunk finomra, és egy vászonzacskóban tegyük az érintett területre. Meleg kendővel takarjuk be. 15 perc múlva távolítsuk el, és a testrészt dörzsöljük be orbáncfűolajjal. Alkalmazhatjuk vesebetegségnél, fejfájásnál (a nyakra tegyük), köhögésnél és náthánál (a mellkasra tegyük).
Sóborogatás
Egy marék sót egy serpenyőben felhevítünk. Vászonzacskóban helyezzük a testre. Vigyázat, nagyon forró! Frottírtörülközővel vagy gyapjúkendővel lefedjük. Köhögésnél, náthánál alkalmazhatjuk a mellkasra.
forrás: xmagazin.hu